Oferta

Fizykoterapia

Zabiegi wchodzące w skład elektroterapii:

Elektroterapia – dziedzina fizykoterapii (lecznictwa fizykalnego) zajmująca się leczeniem objawowym schorzeń m.in. układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych, w którym wykorzystuje się do leczenia prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej
i średniej częstotliwości.

Elektrostymulacja

Polega na stymulacji pracy mięśni za pomocą prądu. Elektrody umieszcza się na skórze w miejscach zwanych punktami elektromotorycznymi. Impulsy aplikowane są przy użyciu elektrod punktowych oraz działających na całym obszarze elektrod- pasów. Celem zabiegu jest pobudzenie mięśni do skurczu (mięśnie kurczą się i odpoczywają w rytm płynącego z przerwami prądu). Wykonuje się elektrostymulację mięśni porażonych (z uszkodzonymi nerwami doprowadzającymi impulsy) jako substytut naturalnych pobudzeń oraz zdrowych w celu wzmocnienia ich lub poprawy krążenia obwodowego

Galwanizacja

Zabieg elektroleczniczy polegający na przepływie przez część organizmu prądu stałego, wykorzystywany przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie w leczeniu nerwobóli,chorób zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa, porażeń wiotkich oraz zaburzeń krążenia obwodowego. Pobudliwość pod elektrodą połączoną z biegunem ujemnym źródła prądu, czyli katodą – wzrasta, zaś pod anodą (+) maleje, dlatego też wpływ bieguna dodatniego wykorzystujemy w zwalczania bólu, a bieguna ujemnego w leczeniu zaburzeń czucia i zapobieganiu degeneracji włókien w uszkodzonym nerwie.

Jontoforeza

Zabieg polegający na wprowadzeniu do tkanek siłami pola elektrycznego jonów działających leczniczo. Jony leków nie docierają do elektrody zamykającej obwód, lecz tracą swoje ładunki na otoczkach i błonach komórkowych. Działanie lecznicze jontoforezy to między innymi rozmiękczanie blizn, przeciwzapalne, odczulające, pobudzające naczynia krwionośne, znieczulające, rozszerzające i zwężające naczynia, bakteriostatyczne.

Prądy diadynamiczne

(sześć rodzajów: MF, DF, CP, LP, RS, MM) są to prądy impulsowe o niskiej częstotliwości i charakteryzują się działaniem dynamogennym, to znaczy: przenikaniem w głąb tkanek. Ten czynnik ma właściwości wzbudzania względnie zwiększania pobudliwości, a więc przywracania tkankom ich normalnego, fizjologicznego dynamizmu (siły i napięcia).
Podczas zabiegu w krótkim czasie kilkakrotnie zmieniamy rodzaj prądu . Działanie prądów DD, w zależności od ich rodzaju, polega na przekrwieniu, efekcie przeciwbólowym, zmniejszeniu napięcia lub stymulacji mięśni. Jest to działanie miejscowe i stosunkowo płytkie.

PrĄdy TENS

Metoda przezskórnej, elektrycznej stymulacji nerwów wykorzystuje zasadę, że prowadzenie sygnałów bólowych i odczuwanie bólu można zmniejszyć lub zupełnie stłumić poprzez drażnienie nerwów na różnych poziomach systemu nerwowego.
Stosowane impulsy różnią się swoim kształtem (symetryczne lub asymetryczne dwufazowe, dwufazowe alternujące), są bardzo krótkie (0,01 ? 0,75 ms).

Fala uderzeniowa

Mechaniczna fala o niewielkiej częstotliwości. Wytwarzana jest pod wysokim ciśnieniem w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu tuż po przyłożeniu głowicy, fala przenika przez skórę na głębokość kilku centymetrów trafiając w konkretne miejsce objęte schorzeniem. Terapia falą uderzeniowa to innowacyjna, nieinwazyjna i bezpieczna metoda stosowana w rehabilitacji, w celu zniwelowania przewlekłego bólu wiązadeł, mięśni, ścięgien, torebek stawowych oraz kości.

Ultradźwięki

Zabieg fizykalny w którym wykorzystywana jest fala ultradzwiekowa o czetotliwosci od 800 do 24000 kHz, Działanie ich opiera się głównie na działaniu mechanicznym, termicznym, chemicznym. Działanie mechaniczne powoduje mikromasaż tkanek, termiczne działanie prowadzi do przekrwienia i rozpulchnienia, chemiczne -powoduje zmiany strukturalne białek w komórkach skóry. Ułatwia to penetrację substancjom leczniczym ,preparatom które działają uszczelniająco na naczynia krwionośne, zmniejszają rumień, przyspieszają leczenie wszelkich stanów zapalnych.

Pole magnetyczne

Pole magnetyczne wpływa na organizm człowieka. Powoduje wzbudzanie atomów i cząsteczek, a także duże zmiany na poziomie atomowym. Zwiększa aktywność cząsteczek i przyspiesza metabolizm komórek. Poza tym rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza krzepliwość krwi oraz zdolność płytek krwi do zlepiania się i zwiększa wychwytywanie tlenu. Zmienne pole magnetyczne przyspiesza gojenie się tkanki kostnej i ran jest szczególnie przydatne w tzw. złamaniach rzekomych, a także wtedy, gdy kość nie zrasta się w normalnym terminie oraz po zabiegach operacyjnych.

Laser

Laseroterapia polega na doprowadzeniu energii do tkanek, które są osadzone głęboko. Jest ona wporwadzona do organizmu za pomocą promieni laserowych. Podkreśla się działanie przeciwobrzękowe, przecizapalne i przeciwbólowe.

Kinezyterapia

Jest to leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza, z gr. kinesis – ruch. Podstawą są ćwiczenia ruchowe, ruch staje się środkiem leczniczym mającym wpływ na cały organizm. Cel to maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej. W skład Kinezyterapia wchodza:

  • Ćwiczenia bierne – wykonywane przez kinezyterapeutę lub aparat CPM (Continuous Passive Motion ? ciągły bierny ruch) bez czynnego udziału chorego;
  • Ćwiczenia izometryczne ? czynne napinanie mięśni bez zmiany ich długości;
  • Ćwiczenia czynno-bierne ? ruch wykonywany jest biernie natomiast pacjent czynnie rozluźnia mięśnie;
  • Ćwiczenia samowspomagane ? pacjent siłą mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę osłabionych mięśni;
  • Ćwiczenia w odciążeniu ? wykonywanie ruchu przy odciążeniu ćwiczonego odcinka ciała;
  • Ćwiczenia czynne– ruch wykonywany przez pacjenta bez pomocy terapeuty.
  • wyciągi;
  • Ćwiczenia synergistyczne;
  • Ćwiczenia oddechowe
  • Ćwiczenia sensomotoryczne – Zakłada działanie dróg podkorowych w zwrotnych reakcjach nerwowo ? mięśniowych i usprawnianie procesów integracji w OUN. Efekt uzyskuje się przez pracę nad wzorcami ruchowymi całego ciała oraz pracą nad dynamiczną kontrolą stawów (nie siłą mięśni!!!)
    W cwiczeniach sensomotorycznych bardzo pomocne są: tasmy, pilki oraz poduszki rehabilitacyjne.